czwartek, 16 marca 2017

Siedzenie dynamiczne - jak działa?


Siedzenie dynamiczne - jak działa?

Skutki siedzącego trybu życia i pracy to jeden z problemów dzisiejszych czasów. Nasze mięśnie zaczynają zastygać, a to nierzadko prowadzi do trudnych do wyleczenia schorzeń. Zadbaj więc o profilaktykę, która im zapobiegnie. Coraz częściej poruszany jest temat tzw. dynamicznego siedzenia. Postanowiliśmy zatem powiedzieć o nim nieco więcej. 

Czym jest dynamiczne siedzenie? 

Odnieśmy się więc do tytułowego pytania. Przede wszystkim odciąża kręgosłup. Najważniejsze jednak, że mięśnie (mimo pozycji siedzącej) nie ulegają zastygnięciu. Dynamiczne siedzenie pozwala na kontrolę ciężaru ciała na przykład podczas zmiany pozycji. Dzięki dynamicznemu siedzeniu poprawiamy ogólną postawę w czasie siedzenia, równowagę, jak i koordynacje ruchową. Zmniejszamy tym samym ryzyko schorzeń, w tym wad postawy. Poprawia się również układ oddechowy i układ krążenia. 

Dynamiczne siedzenia, a poduszki ortopedyczne 

Poduszki ortopedyczne to nie tylko doskonała forma profilaktyki, ale i często rekomendowany przez specjalistów element rehabilitacji. Nic dziwnego, że cieszą się na rynku takim zaufaniem. Jeśli chodzi o wspomniane siedzenie dynamiczne to mamy konkretnie przeznaczone do tego modele poduszek ortopedycznych do siedzenia. To co łączy te wszystkie poduszki to wygoda i praktyka w używaniu, gdzie można z nich korzystać w pracy, jak i w domu. 

Siedzenie dynamiczne - jak działa?


Pierwszy przykład to poduszka ergonomiczna. Inaczej nazywana klinem ergonomicznym. Dzięki poduszkom ergonomicznym otrzymujemy prawidłową postawę ciała (w szczególności względem miednicy i ud). Jeszcze inny typ poduszek wspomagające dynamiczne siedzenie to dyski sensomotoryczne. Potocznie określane jako gumowe poduszki ortopedyczne. Mogą służyć zarówno do siedzenia jak i ćwiczeń. W przypadku dysków sensomotorycznych nie należy więc siedzieć na nich dłużej, niż 4 godziny dziennie. W przeciwnym razie bowiem może dojść do przetrenowania organizmu. 

Poduszki ortopedyczne do siedzenia – dla kogo? 

Skorzystają na nich głównie osoby prowadzące siedzący tryb pracy. Jak wiemy pracownicy biurowi większość czasu spędzają siedząc przed komputerem. Siedzący tryb pracy to także zawodowi kierowcy. W tym przypadku należy jednak podkreślić kilkugodzinne podróże, które wymagają maksymalnej koncentracji. Jej skutkiem jest napięcie mięśni. Zainteresowanym osobom polecam poradnik na temat siedzenia dynamicznego, dla pogłębienia tematu.

Siedzący tryb życia – bolesne skutki 

Zastygnięte mięśnie to tylko wierzchołek góry lodowej. Następnie mogą pojawić się m.in. schorzenia kręgosłupa takie jak: dyskopatia, wady postawy, czy różnego rodzaju zwyrodnienia. Siedzącemu trybowi życia często towarzyszy nieodpowiednie odżywianie się. Zwiększa to oczywiście ryzyko nadwagi. Ta z kolei jest najczęstszym powodem problemów z nadciśnieniem, chorób serca, układu krążenia, czy cukrzycy. Podstawowym objawem siedzącego trybu życia są bóle w okolicach pleców szyi i karku. Mogą pojawić się również problemy ze wzorkiem i prawidłowym oddechem. Ogólnie czujemy się po prostu gorzej. 

Aktywność fizyczna to podstawa 

A jeśli poćwiczysz na świeżym powietrzu – tym lepiej. Poprawisz kondycje a dodatkowo dotlenisz organizm. Form aktywności do wyboru nie brakuje – bieganie, rolki, rower,, czy zwykły spacer. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.